logo

| Napříč Prahou - přes tři jezy

největší vodácká akce pro skauty i veřejnost u nás

Důležité sedmero informací pro nového návštěvníka

Využívej klikání na odkazy s podrobnými informacemi a kontroluj si zda info je už aktualizováno pro letošní ročník ;-) 

 1. Co jsou pražské 3jezy?
  Závod a pro ty, kdo závodit nechtějí, volné splutí Vltavy na kánoích, raftech, pramicích, paddlerboardech či jiných plavidlech. Trasa vede přes Šítkovský, Staroměstský a Helmovský jez v centru Prahy. Akci organizují skauti, a to tradičně na svátek sv. Václava 28. září.
 1. Chci závodit, ale nejsem skaut?
  To vůbec nevadí, závod je pro všechny, kteří se přihlásí. Prohlédněte si rozpis soutěžních kategorií v propozicích akce.
 1. Chci jet volné splutí či závod, ale nemám loď. Co teď?
  Můžete si loď půjčit od půjčoven, půjčovny podporující naší akci jsou uvedeny v sekci Půjčit loď. Pokud chcete mít jistotu, zarezervujte si ji včas.
 1. Jak se můžu zaregistrovat, ať už na volné splutí nebo na závod?
  Je třeba navštívit sekci Registrace, vyplnit formulář přihlášky a buď zaplatit (se slevou v předstihu) na náš účet, hotově při vyzvednutí splavenky, nebo na místě při vyzvednutí startovního čísla. Vždy používejte svůj variabilní symbol, který vám přijde e-mailem po odeslání přihlášky.
  Splavenka je určena účastníkům volného splutí, startovní číslo dostávají účastníci závodu.
 1. Zaplatil jsem a co teď?
  Na váš email jste dostali potvrzovací kód. Při jeho ohlášení dostanete v partnerských prodejnách, nebo ráno na startu splavenky pro volné splutí. Závodníci si s kódem, podle startovní listiny, vyzvednou startovní číslo až ráno na startu.
 1. Jak ohlásit změnu složení přihlášených účastníků?
  Vyplňte znovu přihlášku do volného splutí. Závodníci mohou svou přihlášku aktualizovat přes link, který po prvním vyplnění dostali do svého e-mailu. Doplatek účastnického poplatku je možný do 16. 9. 2019 na účet, později pouze v hotovosti.  
 1. Kde a jak mohu parkovat, abych se mohl účastnit?
  Pokud to půjde a nevezete vlastní loď, nezajíždějte ke startu a ani do cíle autem. Máme zpracovanou širokou nabídku možností placeného i volného parkování. 

Bonus:

7+1. Musím i ve volném splutí dodržovat nějaká pravidla?
Hlavních je pár jednoduchých - nevyjíždět na řeku, dokud probíhá závod, neplést se velkým lodím do dráhy, být ohleduplný, neriskovat, neopíjet se - a užít si jízdu. Detailní pravidla pohybu na řekách lze získat v Pravidlech plavebního provozu. 

Novinky 2018

 • příští závod plánujeme na 28. 9. 2019

 

 

 


Aktuality ročníku

 

29. 9. 2018 - Závod úspěšně proběhl

Blahopřejeme vítězům, děkujeme všem účastníkům i pořadatelům. Letošní jízda Přes tři jezy se opět povedla. Ve výsledcích najdete letošní výsledkovou listinu všech 194 závodních posádek. Průběžně budeme také zveřejňovat odkazy na vaše fotogalerie či videa. V propusti Staroměstského jezu bylo napočítáno 1094 projíždějících lodí a rozhodčí u Karlova mostu zaznamenali 167 zalitých nebo cvaklých lodí (80 % tj. 79 pevných kánoí a 90 % tj. 67 paddleboardistů).

 

27. 9. 2018 - Aktuální omezení na trati

Vedle nedostatku místa na parkování věnujte pozornost také těmto omezením:

 • Nezůstávejte přímo pod jezy, komplikuje to záchranu.
 • Plavba vlevo od Střeleckého ostrova je zakázána. Úzký koridor u levého břehu je jen pro přenášení, nevede k jezu.
 • Záchody ve vile Štvanice jsou určeny jejím zákazníkům, mobilní záchody pro nás na Štvanici zajistila půjčovna Dronte.
 • Probíhá rekonstrukce Negrelliho viaduktu, držte dostatečný odstup od plovoucích strojů.
 • Vůdci plavidel a ani posádky nesmí být pod vlivem alkoholu. Alkohol nenoste ani do cíle závodu.
 • Přes den je chladno a na šlajsnách voda opravdu cáka.

 

26. 9. 2018 - Starty kategorií

Posádky rangers (dorostenek) na P550 letos konečně nebudou konečně ve výsledcích sloučeny s kategorií roverů (dorost). - bude zachován společný start. Pro lepší orientaci bude před startem kategorie vyvěšena vlajka s jejím písmenem + 4 minutu před startem bude vztyčena ještě vlajka "P" , která se spustí 1 minutu před startem. Vlastní start bude řízen startérem a ne vlajkami. Kategorie budou startovat dle tohoto rozpisu:

Kategorie

Popis

Start

Čís. min.

Čís.max.

R   

Mistrovství ČR v pádlování na P550, dorostenci

10:00:00

101

129

F   

Mistrovství ČR v pádlování na P550, dorostenky

10:00:00

130

159

S   

Mistrovství ČR v pádlování na P550, starší žáci

10:07:30

301

349

G   

Mistrovství ČR v pádlování na P550, starší žákyně

10:15:00

350

379

B   

Mistrovství ČR v pádlování na P550, mladší žáci

10:22:30

380

419

A   

Mistrovství ČR v pádlování na P550, mladší žákyně

10:30:00

420

449

Z   

žáci OPEN

10:40:00

450

499

O   

dospělí OPEN

10:50:00

160

209

C   

turistická kanoe

10:57:30

210

249

T   

trénink

11:00:00

250

299

 

25. 9. 2018 - Očekávaný průtok Vltavy
Vltavská kaskáda neplánuje žádnou manipulaci s průtokem a ani se neočekávají významnější srážky. Proto lze předpokládat, že průtok Vltavy v Praze bude podobný jako nyní - na úrovni 50 m3/s (40 m3/s + přítok Berounka). Tento ročník závodu by mohl být spíše klidnější, největší vlny lze očekávat na Karlovce a u Štvanice mohou lodě s vyšším ponorem škrtat na stupních před retardéry.

 

24. 9. 2018 - Pokud to půjde, nezajíždějte do startu a ani do cíle autem.

V roce 2016 stačilo jedno méně šikovně odstavené auto na Císařské louce a řada z nás se na ostrov dostala cca 90 min později, než původně plánovala. Letos je vedle úzké Císařské louky ještě rozrytá větší část Štvance a parkování je značně omezeno

Auto můžete zadarmo odstavit třeba v Podolí nebo na Alberotvě a přejet na Císařskou louku přívozem, nebo na Novém Smíchově (na 5h) přejet z Anděla na Lihovar, který je přímo u Císařské louky. Pokud auto chcete odstavit beze stresu, co nejblíž Štvanice, nejjednodušší je placené parkoviště na Těšnově, nebo ve svátek zdarma na Na Ovčinách u úřadu MČ Praha 7. Doručená místa jsou vyznačená v mapě.

Pokud vezete vlastní loď, kromě nabídky placeného parkování přímo na Císařské louce, vám nic nebrání vyrazit na lodi už z Modřan, Braníka či Podolí. Jen prosím zkuste plout tak, abyste minuli žlutou věž na Císařské louce (https://mapy.cz/s/24sZq) až po 11h a vyhnuli se tak střetům se závodníky. Splutí nemusíte končit jen na Štvanici, volně se dá zaparkovat i pod Libeňským mostem či v Tróji. Místa umožňující složení lodí i zaparkování jsou označena v mapě

Prosím podpořte naší skautskou akci nákupem splavenek v předprodeji, nebo 28. 9. zastavte s vaší lodí na Císařské louce u registrace volného splutí (nepřijímáme platební karty). 

 

23. 9. 2018 – Nepropásněte v Praze skautskou výstavu ke sto letům republiky!

Prodlužte si výlet na 3 jezy o zážitek z výstavy Pošli to dál. Je v Poštovním muzeu, každý den je otevřena od 9 do 17 hodin a vstupné je 10 korun. Více na skautskyinstitut.cz/republika!
Výstava interaktivní formou vypráví o Skautské poště roku 1918 a o dalších případech, kdy skauti za posledních sto let pomáhali republice. Kromě toho si můžete zahrát hru ke Skautské poště v ulicích Prahy, nebo si projít venkovní výstavu.

 

10. 9. 2018 – Předprodej splavenek pro volné splutí zahájen: 
Abyste nemuseli stát frontu na splavenky (volné splutí) ráno před akcí, je možné po vyplnění elektronické přihlášky dostat splavenky v těchto pražských obchodech (prodejní doby do na stránkách obchodů, na prodavače buďte hodní - nic, kromě dobrého pocitu, z prodeje splavenek nemají). Nutné je ale platit hotově (skautské čtečky platebních karet nemáme), nebo počkat po provedení platby na náš účet na potvrzení (snažíme se posílat vždy ráno):


Boatpark

Sokolovská 359/146,  Praha 8
Mapa: https://www.boatpark.cz/kontakt.html
(mají otevřeno otevřeno i 28. 9.)

JUNshop – Skautské a outdoorové vybavení
Haškova 7, Praha 7
Mapa: http://www.junshop.cz/cz/kontakt/

(Netýká se to závodníků - ti musí zaplatit účast a vyzvednout startovní číslo v den závodu.) 

 

5. 9. 2018 - Elektronické přihlášky na akci
Už není potřeba tisknout přihlášky - stačí vyplnit elektronický formulář pro přihlášení do závodu nebo do splutí a následně zaplatit peníze na náš účet s přiděleným variabilním symbolem. Po 17. 9. plaťte pouze v hotovosti, závodníci mají za včasnou platbu na účet slevu. Vše potřebné najdete v sekci Registrace.

 

4. 9. 2018 - Vjezd autobusů bude na Štvanici zakázán
Pokud se chcete dostat letos legálně s autobusem na Štvanici, musíte mít povolení vjezdu od MČ Praha 7. Povolení pro vás můžeme zajistit, ale jen pokud o vás budeme vědět... Nezapomeňte včas vyplnit žádost o vjezd. Pokud zatím nevíte SPZ, tak uveďte kdy ho doplníte.

 

28. 6. 2018 - Propozice závodu
V Kapitánské poště (časopisu pro vedoucí oddílů vodních skautů) letos ještě nabyly zveřejněny propozice ročníku 2017. Omlouváme se za naše nedopatření. Propozice jsou k dispozici zde, na stránkách závodu.

 

4. 5. 2018 - Dotace Ministerstva obrany
V rámci dotačního programu za měřeného na sport a tělesnou výchovu bude podpořen i letošní ročník našeho závodu. Děkuje - jsme rádi, že není nutné zatěžovat oddíly a rodiny s dětmi s vysokými startovními poplatky. 

 

26. 2. 2018 - Dotace Magistrátu hlavního města Prahy
Jedním z celoměstských programů podpory využití volného času dětí a mládeže na území hl. m. Prahy bude i náš závod. Magistrát již tradičně podporuje naši akci a s jeho podporou ji můžeme dále rozvíjet. Děkujeme. 

 

>>> Novinky 2017

 

 

 

 

Novinky 2019

 • další ročník plánujeme na podělí 28. 9. 2020

 

 

 

Klíčové novinky ročníku 2019

 • Parkoviště účastníků na Císařské louce je zrušeno.
 • Paddleboardy mají zakázanou plavbu v Praze - my máme výjimku. 
 • Samolepkové splavenky jsme museli nahradit ID náramkem na ruku.


Aktuality

 

30. 9. 2019 - Závod úspěšně proběhl

Blahopřejeme vítězům, děkujeme všem účastníkům i pořadatelům. Letošní jízda Přes tři jezy se opět povedla. Ve výsledcích najdete letošní výsledkovou listinu všech 201 přihlášených závodních posádek. Tento roční je rekordní nejen počtem závodních lodí, tak i celkovým počtem 4297 přihlášených účastníků. Průběžně budeme také zveřejňovat odkazy na vaše fotogalerie či videa. V propusti Staroměstského jezu bylo napočítáno 1201 projíždějících lodí a rozhodčí zaznamenali na všech jezech celkem 109 zalitých nebo cvaklých lodí (tj. 9% z účastníků).

 

25. 9. 2019 - Rozpis startů jednotlivých kategorií

Kategorie paddleboardů byly sloučeny do jediné startovní vlny v 9:40, a proto pro ně uděláme samostatný výklad trati v 9:00.

 

Kategorie

Popis

Start

Čís. min.

Čís. max.

P

paddleboardy

09:40:00

101

129

R

P550, dorostenci 

10:00:00

130

159

F

P550, dorostenky 

10:00:00

160

189

S

P550, starší žáci

10:07:30

310

359

G

P550, starší žákyně 

10:15:00

360

389

B

P550, mladší žáci 

10:22:30

390

429

A

P550, mladší žákyně

10:30:00

430

449

Z

žáci OPEN

10:40:00

450

500

O

dospělí OPEN

10:50:00

190

239

C

turistická kanoe

10:55:00

240

279

T

trénink

11:00:00

280

309

 

25. 9. 2019 - Očekávaný průtok Vltavy

Vltavská kaskáda neplánuje žádnou manipulaci s průtokem a ani se neočekávají významnější srážky. Proto lze předpokládat, že průtok Vltavy v Praze bude podobný jako nyní - na úrovni 50 m3/s (40 m3/s + přítok Berounka). Tento ročník závodu by mohl být spíše klidnější, největší vlny lze očekávat na Karlovce a u Štvanice mohou lodě s vyšším ponorem škrtat na stupních před retardéry.

 

24. 9. 2019 - Pokyny pro účastníky splutí

Pro přihlášení na akci nepotřebujete žádný papír - i ráno poběží přihlášení přes formulář na webu.
Splavenky můžete dostat ráno nejen v registraci splutí, ale také u Dronte, Samby, Padlujeme, Ahoooj, Titaniku a v Boatparku. Schéma je všude stejné, říct VS přihlášky, počet lodí a osob, zaplatit a dostat identifikační stripy na zápěstí/ramínko vesty. Pomozte nám dodržováním těchto pravidel:

 • Nevjíždět na ostrovy auty bez lodí, viz možnosti parkování.
 • Nevjíždět na trasu před 11:00 - omezovalo by to účastníky závodu, díky kterým se trasa může otevřít i veřejnosti.
 • U Karlova mostu se držet vpravo od žlutých bójí, aby byl prostor pro záchranu a nedošlo kolizi s velkými loděmi.

Doporučujeme prostudovat podrobnou trasu, nebo aspoň přehledový plánek (pdf):

 

23. 9. 2019 - Výzva

Závodníci, přineste si na Tři jezy na čaj své vlastní hrnečky! Každoroční plné pytle plastů kromě nás uklízečů, třídičů a odvážečů do kontejnerů otravují také naší planetu, která se z toho ohřívá, trpí suchem a místy pláče povodněmi, které nás vodáky také netěší. Takže: OD LETOŠKA VLASTNÍ HRNEČKY NA TŘI JEZY!

Cedník, hlavní kapitán VS

 

21. 9. 2019 - Pokud to půjde, nezajíždějte na start a ani do cíle autem.

V roce 2016 stačilo jedno méně šikovně odstavené auto na Císařské louce a řada z nás se na ostrov dostala o cca 90 min později, než původně plánovala. Vedle tradičně úzké Císařské louky, kde letos bylo zrušeno parkoviště účastníků, probíhají dvě stavby Štvanci a pohyb aut bude komplikovaný… K dispozici je parkoviště u botelu Vodník (Strakonická u žel. mostu na Výtoni) za 30Kč/h. Vozy, které na ostrově Císařská louka zůstanou déle než půl hodiny, se vystavují postihu za parkování bez povolení.

Auto můžete zadarmo odstavit třeba v Podolí nebo na Alberotvě a přejet na Císařskou louku přívozem, nebo na Novém Smíchově (na 5h) přejet z Anděla na Lihovar, který je přímo u Císařské louky. Pokud auto chcete odstavit beze stresu, co nejblíž Štvanice, nejjednodušší je placené parkoviště na Těšnově, nebo ve svátek zdarma na Na Ovčinách u úřadu MČ Praha 7. Doručená místa jsou vyznačená v mapě.

I pokud vezete vlastní loď, nelze parkovat přímo na Císařské louce, ale nic vám nebrání vyrazit na lodi už z Modřan, Braníka či Podolí. Jen prosím zkuste plout tak, abyste minuli žlutou věž na Císařské louce až po 11h a vyhnuli se tak střetům se závodníky. Splutí nemusíte končit jen na Štvanici, volně se dá zaparkovat i pod Libeňským mostem či v Tróji. Místa umožňující složení lodí i zaparkování jsou označena v mapě

Prosím podpořte naší skautskou akci nákupem splavenek v předprodeji, nebo 28. 9. zastavte s vaší lodí na Císařské louce u registrace volného splutí (nepřijímáme platební karty). 

 

16. 9. 2019 - Kategorie paddleboardy je povolena
Na základě rozhodnutí Státní plavební správy se mohou závodu i účastnit paddleboadry, které jinak od začátku srpna mají plavbu v Praze zakázanou. Věříme v ukázněnost účastníků (především včasné uhýbání z trasy velkých lodí), abychom výjimku získali v dalších letech.

 

Připomínáme, že do středy je ještě čas zaplatit zvýhodněný startovní poplatek 50Kč/os., závodníci pak mohou platit už jen hotově na startu 80Kč/os. 

 

10. 9. 2019 – Předprodej splavenek pro volné splutí zahájen: 
Abyste nemuseli stát frontu na splavenky (volné splutí) ráno před akcí, je možné po vyplnění elektronické přihlášky dostat splavenky v těchto pražských obchodech (prodejní doby do na stránkách obchodů, na prodavače buďte hodní - nic, kromě dobrého pocitu, z prodeje splavenek nemají). Nutné je ale platit hotově (skautské čtečky platebních karet nemáme), nebo počkat po provedení platby na náš účet na potvrzení (snažíme se posílat vždy ráno):


Boatpark

Sokolovská 359/146,  Praha 8
Mapa: https://www.boatpark.cz/kontakt.html
(mají otevřeno otevřeno i 28. 9. 2019 7:30-17:00)

JUNshop – Skautské a outdoorové vybavení
Haškova 7, Praha 7
Mapa: http://www.junshop.cz/cz/kontakt/

(Netýká se to závodníků - ti musí po přihlášení vyzvednout startovní číslo v den závodu.)

 

16. 8. 2019 - Zahájení registrace účastníků
Letos registraci rozjedeme až od úterý 3. 9. 2019, od dalšího týdne bude možné začít vyzvedávat splavenky do volného splutí v pražském Boatparku a JUNshopu (upřesníme), nebo si je nechat zaslat poštou. Do 23. 9. 2019 je možná platba na účet, pak už jen v hotovosti.

 

4. 8. 2019 - Vjezd autobusů je Štvanici omezen
Pokud se chcete dostat letos legálně s autobusem na Štvanici, musíte mít povolení vjezdu od MČ Praha 7. Povolení pro vás můžeme zajistit, ale jen pokud o vás budeme vědět... Nezapomeňte včas vyplnit žádost o vjezd. Pokud zatím nevíte SPZ, tak uveďte kdy ho doplníte.

 

23. 5. 2019 - Dotace Ministerstva obrany
V rámci dotačního programu za měřeného na rozvoj branně-sportovních a technických aktivit obyvatelstva nebude podpořen letošní ročník našeho závodu. Přes související omezení s významným výpadkem v rozpočtu akce chceme poděkovat Ministerstvu obrany za dlouholetou podporu naší akce. 

 

8. 4. 2019 - Paddleboardy budou mít opět šanci závodit
Letos otevřeme kategorie pro paddleboardy, megaboardy a týmové padleboardy. Pro otevření každé kategorie bude třeba, aby se do 20. 9. 2019 přihlásilo aspoň 5 posádek.  Starty těchto kategorií budou brzy ráno, aby je nestíhalo volné splutí; pro paddleboardy s pevnými flosnami je vhodné první dvě šlajsny přenášet, viz podrobný popis trasy.

  

23. 3. 2019 - Dotace Magistrátu hlavního města Prahy
Jedním z celoměstských programů podpory využití volného času dětí a mládeže na území hl. m. Prahy bude i náš závod. Magistrát již tradičně podporuje naši akci a s jeho podporou ji můžeme dále rozvíjet. Děkujeme. 

 

>>> Novinky 2018