Historie

Závod Napříč Prahou – přes tři jezy je tradičním pražským vodáckým závodem s historií sahající až do roku 1933. Trať závodu je dnes dlouhá asi 6,5 říčních kilometrů se startem na Císařské louce (nad Železničním mostem) a s cílem na ostrově Štvanice.

Jak název závodu napovídá, na trati se překonávají tři jezy: Šítkovský (pod Jiráskovým mostem), jez Staroměstský (Karlovka nad Karlovým mostem) a Helmovský jez u Štvanice. Trať závodu je atraktivní, vede historickým centrem Prahy a je ojedinělou příležitostí ke sjetí pražských jezů, které se pro veřejnost otevírají právě jednou ročně u příležitosti tohoto závodu.

obrázek

V rámci propagace kanoistiky mezi veřejnosti a přípravy na I. Mistrovství Evropy upořádal Svaz kanoistů dne 28. 6. 1933 velký propagační závod nazvaný Napříč Prahou za účasti všech předních závodníků, celé kanoistické veřejnosti a značné návštěvy a pozornosti diváků. V kategoriích dorosteneckých pramic v tomto závodě dominovali členové 3. a 5. oddílu vodních skautů, kteří v tomto závodě obsadili dvě první místa. Z celkového počtu 11 startujících pramic bylo 8 pramic pražských skautů.

/STAR, sportovní týdeník, roč. 1933, č. 28/

Akce Přes tři jezy vznikla jako závod vodních skautů v roce 1939 a proto hlavní soutěžní kategorií je závod pramic vodních skautů z celé republiky v tradičním svatováclavském termínu (28. září). Zvláště v kategorii pramice OPEN a volného splutí (libovolné plavidlo) je závod vždy otevřen veřejnosti se zájmem využít otevřených jezů.

 

Závod přes tři jezy.

21. května otevírá 13. vodácký oddíl Praha klubovnu na Libeňském ostrově. Na oslavu otevření klubovny pořádá oddíl vodácký závod přes 3 jezy od klubovny 5. vodáckého oddílu ke klubovně 13. vodáckého oddílu na libeňském ostrově. Závod je vypsán pro skautské pramice a bude se každého roku opakovati vždy na jaře. Závodí se o putovní pohár 13. oddílu. Závodní dráha měří přibližně 8 km.

/časopis Junák - rok 1938/9 - 25.ročník - číslo 8 - strana 50/

obrázek

 

V roce 1939 se na oslavu založení nové libeňské klubovny 13. přístavu vodních skautů jel originální závod skautských pramic. Kouzlo této myšlenky překonalo nejen doby nepřející skautingu, ale i 13. přístav samotný. Přesto nechceme zapomenout na kořeny akce, jejíž hlavní závod dodnes nese název Memoriál Hugo Sedláčka.

Více o Mindovi - Hugo Sedláčkovi se můžete dozvědět v článku Jiřího Zachariáše - Pedra, který najdete na webu Svazu skautů a skautek ČR.

Tradice závodů napříč Prahou a přes tři pražské jezy přežili okupaci a nástup kominismu, kdy se skautský závod musel uchýlit pod maskování sportovní akce Napříč Prahou a ten probíhal dokud to technický stav jezů dovolil.

Při příležitosti šedesátého výročí založení pražské vodní Pětky byl v roce 1973 zorganizován vodácký závod, který měl podobný charakter jako dřívější závod vodních skautů Přes tři jezy, poprvé odstartovaný v roce 1939. Zásluhu na jeho obnovení měli členové vodní Pětky působící v té době jako oddíl vodní turistiky v T. J. Slavoj Praha a T. J. Slovan Orbis. Závod nesl název Pražská pramička a jeho cíl byl na ostrově Štvanice.

/Čin 7/1993, s. 7/

Vodákovi Milanu Svobodovi, který tehdy působil v ČSTV ve Svazu kanoistiky, se podařilo obnovit závod Napříč Prahou - Přes tři jezy - Memoriál Hugo Sedláčka, skauta zavražděného nacisty v období pražské revoluce 1945. Závod organizoval oddíl kanoistiky T. J. Motorlet a T. J. Slavoj Praha a pak se již pořádal pravidelně.

/Čin 4/1993, s. 7/

Od roku 1990 pořádá závod Junák a zaštituje ho Hlavní kapitanát vodních skautů.

Od sedmdesátého výročí závodu jsme se snažíme akci více přiblížit široké (vodácké) veřejnosti i přidáním dospělých soutěžních kategorií kanoí a kajaků. Pokud si tedy chcete zazávodit či jen projet historickým centrem Prahy (ti méně šťastní si třeba i zaplavou pod Karlovým mostem) na pramici/kanoi/kajaku/raftu/čemkoli jiném splňujícím bezpečnostní pravidla podle Propozic, rádi Vás uvítáme na závodě.

Pořadatelem aktuálního ročníku je středisko Dvojka Praha. Bezpečnost závodu je zajištěna záchranáři pod všemi jezy a asistencí poříční policie. Součástí startovného pro závodníky je i malé občerstvení v cíli (čaj, párek), na vítěze jednotlivých kategorií čekají drobné ceny.

 

K historii Tří jezů můžete přispět i vy - ať už vzpomínkami, fotografiemi nebo jinými materiály. Pokud chcete, napište nám na email 3jezy(zavináč)email.cz. Autoři souhlasící s využitím svých fotografií pro propagaci závodu mají za odkazem v závorce své jméno. Prosíme o jeho důsledné uvádění.