| Napříč Prahou - přes tři jezy

Historie

Závod Napříč Prahou – přes tři jezy je tradičním pražským vodáckým závodem s historií sahající až do roku 1939. Trať závodu je dlouhá asi 6,5 říčních kilometrů se startem na Císařské louce (nad Železničním mostem) a s cílem na ostrově Štvanice.

Jak název závodu napovídá, na trati se překonávají tři jezy: Šítkovský (pod Jiráskovým mostem), jez Staroměstský (Karlovka nad Karlovým mostem) a Helmovský jez u Štvanice. Trať závodu je atraktivní, vede historickým centrem Prahy a je ojedinělou příležitostí ke sjetí pražských jezů, které se pro veřejnost otevírají právě jednou ročně u příležitosti tohoto závodu.

obrázek

Akce vznikla jako závod vodních skautů a proto hlavní soutěžní kategorií je závod pramic vodních skautů z celé republiky v tradičním svatováclavském termínu (28. září). Zvláště v kategorii pramice OPEN a volného splutí (libovolné plavidlo) je závod vždy otevřen veřejnosti se zájmem využít otevřených jezů.

Od sedmdesátého výročí závodu jsme se snažíme akci více přiblížit široké (vodácké) veřejnosti i přidáním dospělých soutěžních kategorií kanoí a kajaků. Pokud si tedy chcete zazávodit či jen projet historickým centrem Prahy (ti méně šťastní si třeba i zaplavou pod Karlovým mostem) na pramici/kanoi/kajaku/raftu/čemkoli jiném splňujícím bezpečnostní pravidla podle Propozic, rádi Vás uvítáme na závodě.

Pořadatelem aktuálního ročníku je středisko Dvojka Praha. Bezpečnost závodu je zajištěna záchranáři pod všemi jezy a asistencí poříční policie. Součástí startovného pro závodníky je i malé občerstvení v cíli (čaj, párek), na vítěze jednotlivých kategorií čekají drobné ceny.

Závod přes tři jezy.

21. května otevírá 13. vodácký oddíl Praha klubovnu na Libeňském ostrově. Na oslavu otevření klubovny pořádá oddíl vodácký závod přes 3 jezy od klubovny 5. vodáckého oddílu ke klubovně 13. vodáckého oddílu na libeňském ostrově. Závod je vypsán pro skautské pramice a bude se každého roku opakovati vždy na jaře. Závodí se o putovní pohár 13. oddílu. Závodní dráha měří přibližně 8 km.

/časopis Junák - rok 1938/9 - 25.ročník - číslo 8 - strana 50/

obrázek

V roce 1939 se na oslavu založení nové libeňské klubovny 13. přístavu vodních skautů jel originální závod skautských pramic. Kouzlo této myšlenky překonalo nejen doby nepřející skautingu, ale i 13. přístav samotný. Přesto nechceme zapomenout na kořeny akce, jejíž hlavní závod dodnes nese název Memoriál Hugo Sedláčka.

Více o Mindovi - Hugo Sedláčkovi se můžete dozvědět v článku Jiřího Zachariáše - Pedra, který najdete na webu Svazu skautů a skautek ČR.

K historii Tří jezů můžete přispět i vy - ať už vzpomínkami, fotografiemi nebo jinými materiály. Pokud chcete, napište nám na email 3jezy(zavináč)email.cz. Autoři souhlasící s využitím svých fotografií pro propagaci závodu mají za odkazem v závorce své jméno. Prosíme o jeho důsledné uvádění.